Operace podkožní tukové bulky,

cysty nebo jiné resistence.

Podkožní tukové bulky, tzv. lipomy, vznikají lokalizovaným nahromaděním tuku. Patří mezi nezhoubná onemocnění. Mohou se však v průběhu doby zvětšovat nebo bolet. Kožní cysty tzv. ateromy, vznikají zduřením mazových žláz. Mohou se také zvětšovat nebo se zanítí a mohou hnisat. V tomto případě vyžadují chirurgické ošetření, které bývá zdlouhavé.  

Důvody k chirurgickému odstranění tukových bulek a jiných podkožních resistencí. 

Lipomy i kožní cysty a ostatní podkožní bulky je vhodné odstranit a nechat histologicky vyšetřit. Zabrání se tím jejich růstu, s jistotou se ověří jejich nezhoubný původ a v případě kožních cyst se předejde možnému hnisání. Operace je hrazena zdravotní pojišťovnou.

                                                         Objednání k operaci

Pro stanovení diagnózy a operace je zcela zásadní klinické vyšetření lékařem, hlavně pohledem. V některých případech je nutné provedení sonografického vyšetření.  Proto je nutné se k operaci objednat osobně. Telefonické objednání není možné.

                                                    Vlastní operace

Operace se provádí v lokálním znecitlivění. Na bulkou se rozřízne kůže, z řezu se bulka odstraní a operační rána se zašije. V naší ambulanci se vždy snažíme o co možná nejlepší kosmetický výsledek (jizvu) použitím atraumatického šicího materiálu. Na přání pacienta je možné použít vstřebatelný šicí materiál, který se v těle rozpustí a není nutné odstraňovat stehy. Také výsledný kosmetický efekt je příznivější. Za tento materiál je vybírán finanční doplatek, a to v závislosti na velikosti a umístění bulky.

                                                                     Pooperační průběh

Bezprostředně po operaci a v průběhu prvních dnů mohou pacienti pociťovat bolesti v operační ráně. V takovém případě doporučujeme užívat běžná analgetika v tabletách. Na převaz zveme pacienty 1. nebo 2. pooperační den a poté podle velikosti jizvy a průběhu hojení. Stehy jsou ve většině případů odstraňovány do 10. pooperačního dne. Do odstranění stehů není doporučováno ránu namáčet a odstraňovat sterilní krytí.